Spór zbiorowy w PZU SA i PZU Życie SA

włącz . Opublikowano w Aktualności

waga - Kopia 2W związku z brakiem realizacji postulatów zgłoszonych przez część organizacji związkowych zarządom PZU SA i PZU Życie SA, w dniu dzisiejszym tj. 12.06.2017r. doszło do wszczęcia sporu zbiorowego, którego podstawowym celem jest podjęcie rzeczywistego dialogu w kwestiach płacowych i systemowych dot. relacji pracownik-pracodawcy.

W komunikacie przekazanym pracownikom – członkom związku zawodowego MZZ PG PZU – pocztą korporacyjną podkreślono, iż „(...) postulaty zgłoszone przez związki zawodowe są jak najbardziej realne do spełnienia przez Grupę PZU bez jakiegokolwiek wpływu na kondycję przedsiębiorstwa. Fakt zwlekania z uregulowaniem podniesionych kwestii i brak systemowych rozwiązań od 2012r. a co za tym idzie konieczność wszczęcia sporu zbiorowego, chcemy, aby dla zarządzających Spółkami było jasnym sygnałem, iż jako pracownicy oczekujemy partnerskiego traktowania, a pokłady cierpliwości dotykanej permanentnymi zmianami systemowym załogi, z których nic dobrego dla niej nie wynika, uległy właśnie wyczerpaniu”

Wobec powyższego związki zawodowe zgodnie z zapisami ustawy o rozwiazywaniu sporów zbiorowych oczekują niezwłocznego podjęcia merytorycznych negocjacji

Poniżej informacja przekazana pracownikom PZU, członkom MZZPZU:

"W ubiegłotygodniowy piątek (09.06.2017 r.) minął termin, w którym związki zawodowe występujące z postulatami do pracodawców wskazały termin realizacji postulatów, które prezentowaliśmy Wam w poprzednich komunikatach. 

Jako organizacja związkowa, która w sprawach kluczowych związanych z relacjami pracownik – pracodawca, reprezentuje interesy wszystkich pracowników, wzięliśmy na siebie trud i obowiązek wszczęcia sporu zbiorowego w spółkach Grupy PZU wskazując, iż na chwilę obecną jest to pierwsza i jedyna sensowna forma wyegzekwowania na pracodawcach podjęcia rzeczywistego dialogu, który mamy nadzieję doprowadzi do osiągnięcia rozwiązań satysfakcjonujących wszystkie strony dialogu społecznego.
Od dziś, wobec braku spełnienia w wyznaczonym terminie postulatów związków zawodowych w spółkach PZU SA oraz PZU Życie SA wszczęty został Spór Zbiorowy i dalsze rokowania w zakresie postulatów pracowniczych odbywać się będą w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Podkreślamy, iż postulaty zgłoszone przez związki zawodowe są jak najbardziej realne do spełnienia przez Grupę PZU bez jakiegokolwiek wpływu na kondycję przedsiębiorstwa. Fakt zwlekania z uregulowaniem podniesionych kwestii i brak systemowych rozwiązań od 2012r. a co za tym idzie konieczność wszczęcia sporu zbiorowego, chcemy, aby dla zarządzających Spółkami było jasnym sygnałem, iż jako pracownicy oczekujemy partnerskiego traktowania, a pokłady cierpliwości dotykanej permanentnymi zmianami systemowym załogi, z których nic dobrego dla niej nie wynika, uległy właśnie wyczerpaniu.

O co na chwilę obecną walczymy:

  1. Uruchomienia systemowych podwyżek wynagrodzeń w wysokości nie mniejszej niż 5% dla wszystkich pracowników, którym nie dokonywano zwiększenia podstawy wynagrodzenia od roku 2015, w tym również pracownikom, którym wysokość wynagrodzenia zasadniczego wzrosła mniej niż 150 zł.

  2. Uzgodnienie w formie regulaminu, zasad partycypacji Pracowników w zyskach przedsiębiorstwa w oparciu o przejrzyste i akceptowalne kryteria dla każdej ze stron.

  3. Do czasu wejścia w życie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, uzgodnienie, jako formy przejściowej, Regulaminu Wynagradzania w trybie określonym w kodeksie pracy, jak również w oparciu o zapisy 27.3 Ustawy o Związkach Zawodowych

  4. Ustalenia wiążącego harmonogramu spotkań dot. negocjacji Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy określającego krańcowy termin zakończenia negocjacji na dzień 30 listopada 2017r.

  5. Przestrzegania norm czasu pracy

  6. Rewizję założeń restrukturyzacyjnych spółki w zakresie tworzenia centralizowanych jednostek kosztem likwidacji miejsc pracy w terenie. 

Jesteśmy przekonani, iż uregulowanie po myśli pracowników powyższych postulatów winno być również priorytetem w działaniu ze strony pracodawców i liczymy, iż ich konstruktywna postawa pozwoli na szybkie osiągnięcie konsensusu.

Jako przewodniczący jednej z największych organizacji związkowych w grupie PZU zapewniam, iż mimo ciążącej na Zarządzie naszego związku oraz naszych partnerach z pozostałych organizacji związkowych uczestniczących w sporze, odpowiedzialności za przeprowadzenie rokowań, jesteśmy zdeterminowani, aby w sposób merytoryczny przekonać pracodawcę do rozwiązań oczekiwanych przez pracowników i mamy nadzieję, iż nie będzie żadnej potrzeby stosowania innych środków przewidzianych w przytoczonej ustawie w celu zakończenia sporu w sposób satysfakcjonujący zarówno pracodawców jak i pracowników.

 

Krzysztof Ziemniewski
Przewodniczący Zarządu
MZZ PG PZU

Komentarze   

-1 #15 Janusz 2017-08-17 14:57
Kolejny monit. Czy tu jeszcze ktoś żyje ? Odpowie mi ktoś na moje pytanie ?
Cytować
+3 #14 Janusz 2017-08-08 18:32
Ponawiam pytanie do W.CZ. związkowców, czy coś się dzieje w sprawie ?
Cytować
+2 #13 Szarak 2017-07-19 18:19
Właśnie przeczytałem że ZUS da podwyżki pracownikom po 150 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2017.. 150 zł na pracownika w instytucji która ciągłe jest na minusie! A nasze związki załatwiły 50 zł dla pracowników w firmie która ma zyski od lat.....
Cytować
0 #12 zosia 2017-07-14 07:19
Januszu no co Ty? Przecież to kolejna akcja po to by zamieszać nam w głowach! Ktoś robi szum wokół swojej osoby.... i na tym się kończy..Najlepiej pokrzyczeć i nic nie zrobić!!!
Cytować
+6 #11 Janusz 2017-07-13 16:06
Czy coś sie w sprawie ruszyło ? Dzieje sie tam cos ???
Cytować
+2 #10 Wynagradzany 2017-06-26 10:40
Faktycznie nagroda była tak mała że ciężko było ja dostrzec... Jak i pensja hahahha

Cytuję Mia:
Witam, czy byly juz wyplacone nagrody za zysk 2016?
Cytować
-3 #9 Mia 2017-06-21 09:25
Witam, czy byly juz wyplacone nagrody za zysk 2016?
Cytować
+4 #8 Zosia 2017-06-14 22:38
Pan Zadowolony zapomniał dodać, iż to wszystko dzięki pracy w PZU ???? Żenada z tymi podwyżkami!!!
Cytować
+6 #7 Zadowolony 2017-06-14 18:55
Ja tam jestem zadowolony z podwyżki. Teraz wszystkie plany i marzenia staną się realne. Szaleństwo, zacznę od kredytu na mieszkanie. Myślę, że rata i opłaty miesięczne teraz to będzie pikuś. Zostanie mi jakieś 500 zł na życie. Rewelacja, wchodzę w to. Jeszcze odłożę na wakacje na RODOS.
PS do Pani Zosi - 6000 ? zaszalała Pani . Wielu młodych pracujących w obecnej chwili cieszyłaby się z połowy tej sumy.
Cytować
+5 #6 Zosia 2017-06-13 20:53
... Panie Protest nie wiem czy Pan pamięta ale kiedyś już organizowaliśmy strajk! Były autobusy i nie tylko! Zgadnijcie ilu chciało wyjść zza biurek??????????????????????????????? Jak mamy o coś zawalczyć jak niektóre związki nie potrafią się porozumieć?! O czym to świadczy?! Powinien być jeden cel...
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież