PZU walczy ze skutkami żywiołów

włącz . Opublikowano w Aktualności

Kilkadziesiąt tysięcy zgłoszonych szkód, będących skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które w ostatnich dniach przeszły nad naszym krajem to skala, z jaką musi w bardzo krótkim czasie zmierzyć się PZU.

 

 

Największy Polski ubezpieczyciel zdaje dziś egzamin przed swoimi klientami, i o jego wyniku w głównej mierze po raz kolejny zadecydują pracownicy.

Okres miesięcy letnich to tradycyjnie okres bardzo dynamicznej pogody, przynoszący ekstremalne zjawiska powodujące znaczne szkody, niejednokrotnie mające charakter masowy. Nie inaczej jest w tym roku.

Wystąpienie tak dużej ilości zgłoszonych szkód w przeciągu zaledwie liku dni, jak również charakter pomocy, jakiej oczekuje się od zakładu ubezpieczeń, zawsze nacechowane będzie dużą dozą emocji w kontaktach z klientami, na którą pracownicy muszą być i są przygotowani.

Jesteśmy pewni, iż charakter rozwiązań, które w sposób niezwykle elastyczny zostały wdrożone tj.

- interwencja mobilnego biura

- zwiększona liczba konsultantów na infolinii

- uruchomienie wypłat zaliczkowych

- samolikwidacja

pomogą w pierwszym etapie przynieść oczekiwaną pierwszą pomoc i pokazać naszym klientom, iż działając niezwykle efektywnie zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników PZU.

Mając świadomość, iż praca wszystkich zaangażowanych w proces likwidacji szkód pracowników nigdy się nie kończy, ale tak jak w powyższym przypadku wymaga ekstremalnego wysiłku, liczymy na równie elastyczne decyzje ze strony pracodawcy w kwestiach dotyczących obowiązujących procedur oraz zasad pracy naszych pracowników.

 Solidaryzując się ze wszystkimi poszkodowanymi, prosimy ich również, aby wykazywali się wyrozumiałością w kontaktach z naszymi pracownikami, bo ich podstawowym zadaniem jest pomagać i z pewnością zrobią wszystko, aby się z tego wywiązać jak najlepiej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież