Do przyjaciół ....

włącz . Opublikowano w Aktualności

Związek zawodowy – masowa organizacja społeczna zrzeszająca na zasadzie dobrowolności ludzi pracy najemnej. Jej celem jest obrona interesów społeczno-ekonomicznych.

Spor co dalejTo definicja, ale równie istotne jest jak w praktyce odbywa się reprezentacja interesów pracowniczych.  Posługując się również definicją należy wykazać, iż jest to całokształt instytucji, działań, metod i środków służących obronie, popieraniu i podnoszeniu standardów praw pracowniczych.

Przenosząc na grunt naszej firmy, czy my, jako pracownicy pracujemy w środowisku idealnym?

  • Jak pracujemy, ile pracujemy i w jakim środowisku?,
  • czy jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy i przynosi ona nam wymierną satysfakcję?,
  • czy myślimy o poświęceniu swojej przyszłości firmie i czy będziemy za to odpowiednio nagrodzeni?.
  • czy wreszcie chcemy być traktowani podmiotowo i czuć, że nasz głos w dyskusji się liczy?

To wszystko są problemy fundamentalne i teraz pytanie: czy to wszystko jesteśmy w stanie osiągnąć sami, czy w grupie? I jakich trzeba użyć narzędzi, aby urzeczywistnić zamierzenia.

Każdy z Was ma zapewne swoją receptę i odpowiedź na to pytanie.

 

Ostatnie badanie zaangażowania, które przeprowadzono w naszej firmie dobitnie wskazało, iż jako pracownicy jesteśmy zadowoleni z pracy w firmie, chcemy sie z nią związać na dłużej, ale tylko w niewielkim stopniu spółka odwzajemnia się nam czytelnymi zasadami wg których prowadzi np. politykę wynagrodzeń, awansów czy też określając nam jasną ścieżkę kariery.

Od początków transformacji w naszej firmie to jest od ok 2009r. widzimy ciągłe zmiany, udoskonalenia, a poprzez zwolnienia grupowe faktyczną wymianę pokoleniową pracowników. Czy jesteśmy w stanie to zatrzymać, odpowiedź jest jedna - nie. Ale czy w związku z tym my pracownicy nie zasługujemy na więcej?

To właśnie dążenie do zmiany negatywnych trendów względem pracowników i brak widocznych efektów dotychczas prowadzonych rozmów doprowadziło do powstania sporu zbiorowego, który jest normalnym trybem prowadzenia rokowań przewidzianym przez polskie prawo.

Rezultaty rozmów, które do czasu ewentualnego zakończenia sporu lub powołania mediatora winny pozostać poufne, przyniosły już po części pierwsze efekty, ale, nie tylko twarda postawa pracodawcy, ale również niezrozumiała części innych organizacji związkowych nie ułatwiają prowadzenia nam rokowań i zmuszają do niepotrzebnego trwonienia energii w stronę, z której powinniśmy otrzymywać wsparcie a nie krytykę.

Czy w związku z powyższym, gratulując poczucia sukcesu z negocjacji organizacjom, które takie sukcesy obwieszczają pytamy Was, czy miarą sukcesu ma być "cokolwiek" i aby było szybko, czy też oczekujecie stabilnego wzrostu i jasnych uczciwych reguł w relacjach pracodawca pracownik.

Związek zawodowy zauważa, że obrona, popieranie i podnoszenie standardów praw pracowniczych nie powinno i nie może być hamowane przez obietnicę uruchamiania środków z ZFŚS, które to pracownicy tak naprawdę mają już do swojej dyspozycji, a uczciwe reprezentowanie praw pracowniczych wymaga również woli współpracy między samymi organizacjami związkowymi bez próby narzucania innym swojej woli.

Jeśli więc w każdej kolejnej strategii naszej firmy podnoszona jest potrzeba rozwoju, my mamy ten sam cel. Chcemy, aby nasi pracownicy się również rozwijali, a systemowe mrożenie wynagrodzeń i zastępowane tego składnika i tak coraz mniejszymi benefitami w żaden sposób nie może świadczyć o wizji systematycznego rozwoju pracownika, który jest jak zawsze słyszymy największym skarbem tej spółki.

Czas wyciągać wnioski ze zmieniającego się  otoczenia. Mamy nadzieję, że dotychczas wątpiący w zasadność naszych działań związanych z prowadzeniem sporu zbiorowego, zreflektują swoje nastawienie i wesprą nas w dążeniu do umocnienia Waszych praw pracowniczych tak, aby argumentacja kogokolwiek o znikomej reprezentatywności pracowników przez związek zawodowy i braku podstaw podnoszonych postulatów nie była już nigdy wykorzystywana w toku prowadzonego dialogu społecznego.   

Chcemy to jasno zakomunikować, jesteśmy otwarci na dialog z pracodawcą, ale też jesteśmy konsekwentni w dążeniu do zapewnienia wszystkim pracownikom PZU uczciwych i godnych warunków zatrudnienia i wynagradzania.

Jako grupa zaangażowanych osób zrzeszonych w MZZ PG PZU, działamy tylko i wyłącznie w Waszym, szeroko rozumianym interesie, członków naszej organizacji związkowej oraz wszystkich pracowników PZU.

Krzysztof Ziemniewski
Przewodniczący Zarządu
MZZ Pracowników Grupy PZU

Komentarze   

0 #38 JANUSZ 2017-12-02 22:15
Podwyżki zobaczymy jak świnia niebo :(:(
Cytować
+1 #37 Geniusz 2017-11-24 13:00
Może jakieś konkrety ? Jakie te postępy ?
Z kim rozmawiacie ?
Nawet nie umiecie w sprawach indywidualnych
zareagować i pomóc... tylko szczekanie jak daleko ...
Cytować
-1 #36 Obserwator 2017-11-23 12:30
Cytuję on Adam:
I wycofaliście się ze sporu zbiorowego? Kasa z ZFŚS ma być wypłacona w grudniu, dlatego jestem ciekawy, czy się wycofaliście?

Nikt się nie wycofał ze sporu, są postępy.
Cytować
-2 #35 Prawda 2017-11-22 16:48
I KASA BĘDZIE ! A WASZ POPULIZM WSZYSTKIM
WYCHODZI BOKIEM !!!
POTRAFICIE TYLKO OBRAŻAĆ I SPEŁNIAĆ
SWOJE CHORE AMBICJE !
WSPÓŁCZUJE ! DO ROBOTY !!!
Cytować
0 #34 on Adam 2017-11-20 22:08
I wycofaliście się ze sporu zbiorowego? Kasa z ZFŚS ma być wypłacona w grudniu, dlatego jestem ciekawy, czy się wycofaliście?
Cytować
+1 #33 Krystian 2017-09-22 11:40
a tu nie chodzi o to żeby jednorazowo przykryć oczy jakąś kasą i brać w ciemno jak leci, tylko faktycznie walczyć o to żeby w przyszłości w naszej firmie było lepiej dla wszystkich.
Cytować
-1 #32 Krystian 2017-09-22 11:35
Skoro JANUSZKU nie jesteś związkowcem to jakie masz życiowe doświadczenie z tym związane że tyle wiesz ?:)
Powiem Ci coś, osoby decyzyjne w związku wybierane są uchwałami na posiedzeniu na które może przyjść KAŻDY związkowiec i oddać swój głos na SWOJEGO kandydata.
Innymi słowy, w zarządzie związku może być dosłownie każdy, od specjalisty do dyrektora jednostki czy nawet prezesa spółki jeżeli tylko jest związkowcem i uzyska poparcie. Nikt z tego tytułu nie dostaje większej pensji czy benefitów.
Jeszcze coś, nie jesteś w ZZ jak sam piszesz, ale chcesz zeby Twój interes, jakim jest w moim mniemaniu "dawać kase i spadać" był najważniejszy...
Cytować
-1 #31 JANUSZ 2017-09-21 16:51
Krystianku widzę też nie umiesz czytać ze zrozumieniem, napisałem decyzyjni zwiazkowcy, czyli członkowie związku zawowodowego, którzy są we władzach danego związku, nie napisałem decyzyjne związki. Nie mam zamiaru zakładać związków, nie jestem członkiem żadnego związku, wiec co za tym idzie nie jestem nasłany przez Solidarność ani przez pracodawcę. Mam po prostu swoje zdanie i je wyrażam, chyba można mieć swoje zdanie ???
Cytować
+2 #30 on Adam 2017-09-20 11:49
Janusz czy Ty nie jesteś kimś z "s" albo od pracodawcy? strasznie szczujesz.
Cytować
0 #29 Krystian 2017-09-20 06:23
ciężkie doświadczenia widzę miałeś. Załóż ZZ i zobacz jak to jest kiedy pracodawca atakuje Cię na każdym kroku :) Decyzyjne związki? nie ma czegoś takiego, jest za to polityka.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież